szombat, október 04, 2008

Szilva

Nem árt tudni, hogy a szilva nemcsak finom, de élettani hatásai is kiválóak, ezért érdemes minél többet fogyasztani belőle. A rózsafélék családjába tartozó szilva a Föld számos pontján őshonos – Amerikában éppúgy megtalálható, mint Kínában vagy Európában. Több, mint kétszáz fajtája ismert világszerte. Bár a szilvával már a nyár végén is találkozhattunk a piacon, mostanra lett igazán zamatos, lédús.
Frissen és aszalva egyaránt közkedvelt, de lekvárt, dzsemet és gyümölcslevet is gyakran készítenek belőle. Edd a szilvát vérnyomásod, látásod, emésztésed érdekében. Sőt, a szilva még a rák ellen is jó.
Koleszterinszint- és vérnyomáscsökkentő
Magas káliumtartalmának köszönhetően alacsonyan tartja a vérnyomást – két szem szilva fedezi a napi káliumszükséglet 10%-át. Vértisztító hatásának köszönhetően csökkenti a vér koleszterinszintjét és a vérnyomást. A kálium hatékonyan végzi a szervezet salaktalanítását, az aszalt szilva pedig kimondottan magas káliumtartalommal bír.
Természetesen a vér koleszterinszintje önmagában nem minősül betegségnek, de ha túl magas, eltömíti az ereket, és megemelkedik a vérnyomás.
Látásjavító
A munkahelyen az ember egész nap a monitorra mered, majd hazaérve bekapcsolja a televíziót. Egyik sem tesz kimondottan jót a szemnek. Ha nem vigyázol, a dioptriák száma évről-évre növekedni fog. A szilva A-vitamin tartalmának köszönhetően csökkenti a különösen az idősebb korosztályt érintő makula-degeneráció – látásromlás, vakságot okozó elváltozás – kialakulásának valószínűségét.
Rák ellen
A szilva színét adó kékes festékanyagok védik szervezetedet a rákos megbetegedésektől – valamint a szív- és érrendszeri betegségek ellen is hatékonyan szállnak harcba –, mivel elpusztítják a káros szabadgyököket. Ezenkívül a gyümölcs klorogénsav-tartalma – mely egy hatékony antioxidáns vegyület – is segít a káros szabadgyökök pusztításában, és semlegesíti a környezeti rákkeltő anyagokat – például a cigarettafüstben lévő nitrózaminokat.
Székrekedés ellen
A májproblémák első jelei lehetnek az emésztési gondok. Magas rosttartalmának köszönhetően a szilva enyhe hashajtó hatással bír, ezáltal az emésztőszervrendszert salaktalanítja, és védi a májat. Ezenkívül mangántartalma miatt is jó hatással van az emésztésre. A nyers szilva a beleket síkossá téve könnyíti meg az emésztést, az aszalt szilva pedig koncentrált formában tartalmazza mindazt, amire a szervezetednek szüksége van.
Néhány hasznos tipp a konyhában
A szilvát eheted magában, készíthetsz belőle gyümölcssalátát, keverheted müzlibe, esetleg sütheted vagy párolhatod is. A hűtőszekrényben tárolt szilvát fogyasztás előtt hagyd szobahőmérsékleten felmelegedni, hogy jobban érvényesülhessen az íze. Ha evés vagy főzés előtt szeretnéd eltávolítani a gyümölcs magját, vágd ketté a szilvát hosszában, a két fél darabot finoman mozgasd ellentétes irányba, majd óvatosan távolítsd el a magot.
Ha pedig szeretnéd meghámozni, arra a következő módszer a legalkalmasabb: helyezd a gyümölcsöt lobogó, forrásban lévő vízbe, majd blansírozd harminc másodpercig. Miután kivetted a forró vízből, folyass rá hideg vizet, hogy ne puhuljon tovább, és könnyen tudd kezelni.
Néhány recept
Szilvás lepény (pizza)
Egy pizzaalapot kenj meg vékonyan olívaolajjal, helyezz rá kettévágott szilvaszemeket, kecskesajtot, durvára vágott diót és kevés zsályát, majd süsd meg.
Részeges sült szilva
Kiváló desszert a sült szilva kevés vörösborral és citromlével meglocsolva.
Szilvás rozskenyér
A kimagozott, kettévágott szilvaszemeket rácson süsd addig, míg ráncosak nem lesznek. A rozskenyér hozzávalóihoz keverve pikáns kenyeret süthetsz.